23546913_1597575190322220_1211333681_o

W dniach 20-22 października oraz 3-5 listopada 2017 r. Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich przeprowadziło szkolenie „Podstawy gemmologii”. W tegorocznej edycji wzięło udział pięć osób. By zapewnić uczestnikom jak najwyższą jakość przekazywanej wiedzy, spotkania poprowadzili Tomasz Kłoczewiak i Jerzy Sobisiak, eksperci gemmologii SRJ.

Szkolenie przeznaczone było dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z kamieniami stosowanymi w jubilerstwie. Składało się z części teoretycznej i praktycznej. Podczas pierwszej z nich uczestnicy poznali krystalografię, optykę kryształów oraz podstawowe grupy kamieni i ich cechy. Przekazana wiedza była wprowadzeniem do części drugiej – praktycznej. Pod okiem wykładowców zapoznano się z zasadami działania i budową podstawowych przyrządów stosowanych w badaniach gemmologicznych, a także ze sposobem korzystania z nich. Każdy z uczestników miał do dyspozycji w pełni wyposażone stanowisko gemmologiczne oraz indywidualny zestaw kamieni do badania. Szkolenie zakończono egzaminem. Po jego zdaniu i spełnieniu określonych wymogów uczestnicy otrzymali tytuł „Wykwalifikowany doradca z zakresu kamieni szlachetnych”.

Celem szkolenia było zdobycie umiejętności biegłej identyfikacji kamieni spotykanych na rynku jubilerskim. Dzięki zaangażowaniu ekspertów w dziedzinie gemmologii, którzy poprowadzili oba spotkania, cel ten został osiągnięty.