Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich, ul. Glogera 2, 02-051 Warszawa, tel.: 601 380 447, tel./fax: 22 822 02 60|info@srj.org.pl

Zegarki i biżuteria

Szkolenie Podstawy gemmologii HRD Antwerp.

372_IMG_1828

 

 

Na przełomie lutego i marca 2018 r. odbyła się pierwsza, trzytygodniowa część sześciotygodniowego kursu gemmologicznego w Najwyższej Radzie Diamentów HRD w Antwerpii. Zajęcia dotyczyły podstawowego zakresu identyfikacji kamieni szlachetnych. W tej edycji udział wzięło czterech członków Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich. Kursanci zyskali teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat 10 najpopularniejszych rodzin kamieni szlachetnych oraz nauczyli się badać kamienie w celu ich identyfikacji, używając sprzętu gemmologicznego. Ostatnim etapem była identyfikacja dubletów, szkła i najpopularniejszych syntez. Kurs, który pozwolił uczestnikom zdobyć zaktualizowaną wiedzę z zakresu podstaw gemmologii, zakończył się dwudniowym egzaminem teoretycznym i praktycznym.

 

W szkoleniu wzięli udział:

Patrycja Cyganek

Agnieszka Szews

Olga Murawska

Dariusz Jaworski

Autor |15 stycznia 2018 o 18:59|Zegarki i biżuteria|0 komentarzy

Tytuł Rzeczoznawca SRJ z zakresu jubilerstwa i gemmologii.

header

 

 

 

Członek zwyczajny Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich spełniający wymagania określone w regulaminie może w uznaniu wybitnych kwalifikacji i nieskazitelnej postawy zawodowej otrzymać tytuł „Rzeczoznawca SRJ z zakresu jubilerstwa i gemmologii”.

W bieżącym roku Zarząd SRJ nominował do powyższego tytułu sześć osób. Są to:

Patrycja Cyganek / Kraków / Ekspert diamentów

Sandra Laszkiewicz / Rzeszów / Ekspert diamentów

Wojciech Mikulski / Gdynia / Ekspert diamentów

Maciej Nowicki / Gniezno / Towaroznawca jubilerski

Wioleta Kinga Saczewska / Ełk / Ekspert diamentów

Agnieszka Szews / Gdańsk / Ekspert diamentów

 

Wszystkich nowych Rzeczoznawców SRJ witamy w gronie najlepszych ekspertów w Polsce. Życzymy, byście czerpali z tego osiągnięcia ogromną satysfakcję – za każdym razem, gdy o nim pomyślicie!

Autor |15 stycznia 2018 o 18:57|Zegarki i biżuteria|0 komentarzy

Walne Zebranie SRJ

35078327_1820733074673096_3439077942808805376_n

Od 20 do 22 kwietnia w Polanicy-Zdroju odbywało się walne zebranie sprawozdawcze Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich.

W przepięknej lokalizacji – w hotelu Nowy Zdrój – spotkało się kilkudziesięciu członków SRJ. Zarząd rozpoczął swój pobyt dzień wcześniej, ze względu na spotkanie organizacyjne. W trakcie posiedzenia omówiono wiele aktualnych spraw oraz przedstawiono stan przygotowań do walnego zebrania. Dla szerokiej rzeszy członków spotkanie zaczęło się dwoma piątkowymi wykładami. Pierwszy wykład poprowadziła Kinga Saczewska. Dotyczył on bardzo ciekawego tematu: sposobów sprzedaży biżuterii diamentowej. Prelegentka poruszyła kwestię ekspozycji biżuterii, jakości obsługi i prezencji personelu. Zwróciła też uwagę na problematykę sprzedaży dóbr luksusowych. Jak się okazało, temat był bardzo ważny dla wielu profesjonalistów z branży, jednak często bagatelizowany. Drugi wykład dotyczył bezpieczeństwa w miejscu pracy i poza nim. Poprowadził go były funkcjonariusz policji i biegły w zakresie kryminalistyki. Mówił o sposobach ograniczania ryzyka i niestwarzania okazji przestępcom, którzy są coraz bardziej zorganizowani, wyrafinowani i profesjonalnie przygotowani. Po wykładach był czas na wspomnienia – w retrospekcji przedstawionej przez dwóch prezesów goście mieli okazję zobaczyć liczne historyczne zdjęcia z życia Stowarzyszenia. Wiele miłych chwil zatrzymanych w kadrze, wielu wspaniałych ludzi branży… Niektórych nie ma już wśród nas, choć w naszej pamięci pozostaną na zawsze.

 
35082740_1820731861339884_6290920043916034048_n Było to niejako wprowadzenie do wieczornych obchodów 30-lecia SRJ, które rozpoczęła uroczysta kolacja. Następnie pojawił się tort w kształcie lupą oraz – jak na urodziny przystało – symboliczny szampan. Były gratulacje, życzenia i niekończące się tańce. W sobotę rano, przy wymaganej frekwencji, rozpoczęło się walne […]

Autor |15 stycznia 2018 o 18:55|Zegarki i biżuteria|0 komentarzy

SRJ na targach Amberif 2017

18361921_1367861326627112_1752299927_o

Pozycja targów Gdańskich Amberif na europejskiej arenie tej branży ciągle rośnie, bez obaw można pokusić się o stwierdzenie, iż od lat dorównuje rangą swoim zachodnim odpowiednikom. Świadczy o tym niezbicie ilość wystawców, imprez towarzyszących oraz ciągle rosnący wskaźnik zainteresowania odwiedzających.

Cieszy nas niezmiernie fakt, iż dzięki współpracy z dyrektor targów p. Ewą Rachoń możemy od lat uczestniczyć w tych wydarzeniach a dzięki zaangażowaniu i olbrzymiemu nakładowi pracy, należą się też podziękowania p. Krzysztofowi Jacobsonowi naszemu członkowi jako osobie reprezentującej nasze stowarzyszenie.

To znowu kilka dni ciężkiej pracy. Nasze stanowisko wraz ze statusem patronatu branżowego co roku zyskuje na sile.

18378978_1367861286627116_588423316_o

Dobra lokalizacja, odpowiednie wyposażenie w sprzęt gemmologiczny oraz wykwalifikowana kadra. Wszystko to sprawiło, że w tym roku odwiedziła nas rekordowa ilość zainteresowanych.

Nasi członkowie biorą czynny udział w dwóch równoległych komisjach konkursowych. W konkursie „Mercurius Gedanensis”, którego to komisarzem jest również Stanisław Jacobson a jednym z jurorów był kolega Marek Korytowski. W drugim konkursie „Bursztynowe Rzemiosło” kolega Robert Zięba po raz trzeci z rzędu pełnił funkcję jurora oboje z nich są członkami zarządu.

18361942_1367861323293779_654403624_o

W komisji ds. poprawnego nazewnictwa gemmologicznego wystawionych eksponatów zasiedli Verle Van Esbroeck oraz Jerzy Sobisiak. Wszystkim serdecznie dziękujemy!

Odbyły się także dwa seminaria, których współorganizatorem razem z dyrekcją targów było SRJ.

18361950_1367861426627102_1914439396_o

Pierwsze wygłosił Dr. Ulrich Henn w temacie poprawiania kamieni kolorowych oraz nowych metodach syntez i ich identyfikacji. Drugi wygłosiła p. Laurence Vandenborre o marketingu i reklamie w branży diamentowej. Tak jak […]

Autor |26 maja 2017 o 16:10|Zegarki i biżuteria|0 komentarzy

Okresowe szkolenie doskonalące w HRD

W dniach 13 – 17 czerwca 2016 roku SRJ wspólnie z HRD zorganizowało kolejny kurs doskonalący i przypominający a także odświeżający wiadomości zdobyte na kursie diamentowym. Kurs adresowany jest do rzeczoznawców SRJ w dziedzinie diamentów i gemmologii. Jest on obowiązkowy dla naszych rzeczoznawców diamentów i kamieni kolorowych, którzy maja obowiązek uczestniczyć w tego rodzaju kursie co 5 lat.

Połowa kursu poświęcona była tematyce diamentowej a połowa tematyce gemmologicznej.

Kurs był perfekcyjnie przygotowany. Wszystkie zajęcia prowadziła senior lector HRD Katerina Deliousi. W części diamentowej przypomnieliśmy sobie zasady oceny barwy i czystości oraz wizualnej oceny proporcji, symetrii i wykończenia szlifu. Przypomniane i omówione zostały najważniejsze problemy w dziedzinie diamentów i nowoczesnej gemmologii, ze szczególnym naciskiem na problematykę najbardziej aktualną – diamenty i kamienie szlachetne syntetyczne oraz diamenty i kamienie szlachetne o zmienionych właściwościach (poprawiane).

Wszystkie zajęcia poprzedzone były wykładem teoretycznym, który następnie ćwiczyliśmy na konkretnych przykładach praktycznych. Wykłady teoretyczne były nadzwyczaj przystępnie i jasno przygotowane i wygłoszone a także ilustrowane wielką ilością przeźroczy. Zestaw kamieni do ćwiczeń był obszerny i tak dobrany aby ilustrował uprzednio poznaną tematykę teoretyczną.

W piątym dniu szkolenia zajęcia poprowadziła Laurence Vanden Dorre, przedstawicielka koncernu De Beers z sektora reklamy i technik sprzedaży. Przedstawiła nadzwyczaj ciekawie problematykę przeprowadzenia kompleksowej akcji reklamowej, połączoną z technikami związanymi z podniesieniem poziomu sprzedaży. Wszystko oczywiście w aspekcie sprzedaży diamentów i biżuterii diamentowej. Był to nowy, nadzwyczaj ciekawy segment, dotąd niespotykany w przeprowadzonych już szkoleniach okresowych.

W szkoleniu, ze względów organizacyjnych wzięło udział tylko pięcioro słuchaczy. Dział szkolenia HRD wyraził wyjątkowo zgodę na przeprowadzenie szkolenia pomimo tak małej ilości słuchaczy.

Tłumaczenie na szkoleniu […]

Autor |17 października 2016 o 14:10|Zegarki i biżuteria|0 komentarzy