Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich, ul. Glogera 2, 02-051 Warszawa, tel.: 601 380 447, tel./fax: 22 822 02 60|info@srj.org.pl

Zegarki i biżuteria

SRJ na targach Amberif 2017

18361921_1367861326627112_1752299927_o

Pozycja targów Gdańskich Amberif na europejskiej arenie tej branży ciągle rośnie, bez obaw można pokusić się o stwierdzenie, iż od lat dorównuje rangą swoim zachodnim odpowiednikom. Świadczy o tym niezbicie ilość wystawców, imprez towarzyszących oraz ciągle rosnący wskaźnik zainteresowania odwiedzających.

Cieszy nas niezmiernie fakt, iż dzięki współpracy z dyrektor targów p. Ewą Rachoń możemy od lat uczestniczyć w tych wydarzeniach a dzięki zaangażowaniu i olbrzymiemu nakładowi pracy, należą się też podziękowania p. Krzysztofowi Jacobsonowi naszemu członkowi jako osobie reprezentującej nasze stowarzyszenie.

To znowu kilka dni ciężkiej pracy. Nasze stanowisko wraz ze statusem patronatu branżowego co roku zyskuje na sile.

18378978_1367861286627116_588423316_o

Dobra lokalizacja, odpowiednie wyposażenie w sprzęt gemmologiczny oraz wykwalifikowana kadra. Wszystko to sprawiło, że w tym roku odwiedziła nas rekordowa ilość zainteresowanych.

Nasi członkowie biorą czynny udział w dwóch równoległych komisjach konkursowych. W konkursie „Mercurius Gedanensis”, którego to komisarzem jest również Stanisław Jacobson a jednym z jurorów był kolega Marek Korytowski. W drugim konkursie „Bursztynowe Rzemiosło” kolega Robert Zięba po raz trzeci z rzędu pełnił funkcję jurora oboje z nich są członkami zarządu.

18361942_1367861323293779_654403624_o

W komisji ds. poprawnego nazewnictwa gemmologicznego wystawionych eksponatów zasiedli Verle Van Esbroeck oraz Jerzy Sobisiak. Wszystkim serdecznie dziękujemy!

Odbyły się także dwa seminaria, których współorganizatorem razem z dyrekcją targów było SRJ.

18361950_1367861426627102_1914439396_o

Pierwsze wygłosił Dr. Ulrich Henn w temacie poprawiania kamieni kolorowych oraz nowych metodach syntez i ich identyfikacji. Drugi wygłosiła p. Laurence Vandenborre o marketingu i reklamie w branży diamentowej. Tak jak […]

Autor |26 maja 2017 o 16:10|Zegarki i biżuteria|0 komentarzy

Okresowe szkolenie doskonalące w HRD

W dniach 13 – 17 czerwca 2016 roku SRJ wspólnie z HRD zorganizowało kolejny kurs doskonalący i przypominający a także odświeżający wiadomości zdobyte na kursie diamentowym. Kurs adresowany jest do rzeczoznawców SRJ w dziedzinie diamentów i gemmologii. Jest on obowiązkowy dla naszych rzeczoznawców diamentów i kamieni kolorowych, którzy maja obowiązek uczestniczyć w tego rodzaju kursie co 5 lat.

Połowa kursu poświęcona była tematyce diamentowej a połowa tematyce gemmologicznej.

Kurs był perfekcyjnie przygotowany. Wszystkie zajęcia prowadziła senior lector HRD Katerina Deliousi. W części diamentowej przypomnieliśmy sobie zasady oceny barwy i czystości oraz wizualnej oceny proporcji, symetrii i wykończenia szlifu. Przypomniane i omówione zostały najważniejsze problemy w dziedzinie diamentów i nowoczesnej gemmologii, ze szczególnym naciskiem na problematykę najbardziej aktualną – diamenty i kamienie szlachetne syntetyczne oraz diamenty i kamienie szlachetne o zmienionych właściwościach (poprawiane).

Wszystkie zajęcia poprzedzone były wykładem teoretycznym, który następnie ćwiczyliśmy na konkretnych przykładach praktycznych. Wykłady teoretyczne były nadzwyczaj przystępnie i jasno przygotowane i wygłoszone a także ilustrowane wielką ilością przeźroczy. Zestaw kamieni do ćwiczeń był obszerny i tak dobrany aby ilustrował uprzednio poznaną tematykę teoretyczną.

W piątym dniu szkolenia zajęcia poprowadziła Laurence Vanden Dorre, przedstawicielka koncernu De Beers z sektora reklamy i technik sprzedaży. Przedstawiła nadzwyczaj ciekawie problematykę przeprowadzenia kompleksowej akcji reklamowej, połączoną z technikami związanymi z podniesieniem poziomu sprzedaży. Wszystko oczywiście w aspekcie sprzedaży diamentów i biżuterii diamentowej. Był to nowy, nadzwyczaj ciekawy segment, dotąd niespotykany w przeprowadzonych już szkoleniach okresowych.

W szkoleniu, ze względów organizacyjnych wzięło udział tylko pięcioro słuchaczy. Dział szkolenia HRD wyraził wyjątkowo zgodę na przeprowadzenie szkolenia pomimo tak małej ilości słuchaczy.

Tłumaczenie na szkoleniu […]

Autor |17 października 2016 o 14:10|Zegarki i biżuteria|0 komentarzy

SRJ na targach Jubinale 2016

SRJ Targi kraków (1)

W miesiącu czerwcu spotkaliśmy się na kolejnej edycji Targów Jubinale 2016 w Krakowie. I tak nasze stowarzyszenie tradycyjnie już po raz dziewiąty sprawowało patronat branżowy nad tą wiodącą letnią imprezą targową na południu Polski.

Spotkaliśmy się z producentami, importerami, hurtownikami oraz designerami branży jubilerskiej i zegarkowej. Liczne grono gości pojawiło się również z kilkunastu państw nie tylko Europy ale też z Azji czy Australii, co nadaje tej imprezie międzynarodowego specjalnego charakteru. Te kilka dni spędziliśmy w atmosferze spotkań, dyskusji oraz jak to się mówi „na roboczo”.

SRJ Targi kraków (2)

Przypomnijmy, iż SRJ zgodnie ze swoimi założeniami w czasie targów prowadzi bezpłatne wyceny i porady w zakresie gemmologii, numizmatyki, starej biżuterii, czyli szeroko pojętego jubilerstwa. Ostatnimi czasy dotykamy też problematyki handlu surowcami pochodzenia naturalnego oraz wiarygodności i rzetelności informacyjnej firm handlujących w internecie.

Już w tym momencie zapraszamy Państwa do odwiedzenia owych targów w przyszłym roku. Kolejna jubileuszowa X edycja również odbędzie się z naszym udziałem. W imieniu organizatorów i naszym – Serdecznie Zapraszamy !

Autor |17 października 2016 o 14:05|Zegarki i biżuteria|0 komentarzy

Wręczenie jubileuszowych szpilek Niemieckiego Towarzystwa Gemmologicznego

srj-1

W dniach 21 – 22 maja 2016 roku odbyło się w Idar-Oberstein robocze spotkanie członków Niemieckiego towarzystwa Gemmologicznego, tzw. Arbeitstagung. Jednym z punktów programu tego spotkania było wręczenie dyplomów ukończenia różnego rodzaju szkoleń oraz wręczenie pamiątkowych dyplomów i srebrnych, jubileuszowych szpilek członkom fachowym DGemG (Deutsche Gemmologische Gesellschaft), którzy 25 lat temu otrzymali tytuł członka fachowego tego Towarzystwa.
Pięcioro naszych członków:

  1. Maria Chruścicka
  2. Jacek Ożdżeński
  3. Stanisław Jacobson
  4. Jacek Zięta
  5. Tomasz Kłoczewiak

zostało uhonorowanych tymi dyplomami i szpilkami. W imieniu całej piątki oraz własnym dyplomy i szpilki odebrali: Jacek Zięta wiceprezes Zarządu SRJ oraz Tomasz Kłoczewiak prezes Zarządu SRJ.

srj-2

Z okazji tej uroczystości w krótkim wystąpieniu prezes Tomasz Kłoczewiak podziękował władzom DGemG za honorowe dyplomy i szpilki oraz przypomniał z jakimi trudnościami musieliśmy się zmierzyć, aby 25 lat temu odbyć pełny cykl szkoleń – pełne diamentowe, pełne gemmologiczne, perły i substancje organiczne. Pozytywne zakończenie pełnego cyklu szkoleń umożliwiało dopiero otrzymanie tytułu członka fachowego Niemieckiego Towarzystwa Gemmologicznego, którego utrzymanie wiąże się z okresowymi szkoleniami w cyklach co 5 lat.

srj-3

W wystąpieniu zostały przypomniane także wielkie zasługi, jakie położył w umożliwianiu i ułatwianiu nam odbycia szkoleń profesor Godehard Lenzen, ówczesny szef DGemG. Przypomniana została także wielka rola Romana Urbaniaka, który był głównym organizatorem i spiritus movens całego cyklu szkoleń.

Autor |17 października 2016 o 13:35|Zegarki i biżuteria|0 komentarzy

Kurs „Badanie Metali Szlachetnych”

kurs-Badanie-metali

W dniach 01 – 03.04.2016r odbyła się kolejna edycja kursu „Badanie Metali Szlachetnych”.

Kurs jest adresowany do osób zajmujących się skupem metali szlachetnych i udzielaniem pożyczek lombardowych pod zastaw biżuterii.

Miłym zaskoczeniem było uczestnictwo w kursie kilku osób, które w ramach podnoszenia kwalifikacji ale także ze względów na osobiste zainteresowania tematyką kursu wzięło w nim udział.

Zajęcia na kursie podzielone były na dwa etapy.

Pierwszy, teoretyczny, obejmował zagadnienia z probiernictwa: przepisy probiercze, omówienie składowych cech probierczych polskich, konwencyjnych i najczęściej spotykanych zagranicznych, historia cech probierczych w Polsce, teoretyczne podstawy metodyki analitycznych i przybliżonych badań probierczych dla różnych metali szlachetnych, omówienie najczęściej spotykanych fałszerstw cech probierczych a także podstawowe wiadomości o monetach złotych.

Drugi etap obejmował praktyczne ćwiczenia w badaniu metali szlachetnych optymalną i najczęściej stosowaną metodą kamienia, iglic i cieczy probierczych.

Ćwiczący mieli do dyspozycji kamienie, iglice i ciecze probiercze, przy pomocy których badali stopy złota różnych prób oraz stopy srebra. Do dyspozycji ćwiczących był także elektroniczny tester prób stopów złota. Zapoznano się także z określaniem prób metali szlachetnych przy pomocy określania ich gęstości na wadze hydrostatycznej, mające szczególne znaczenie dla określania prób monet złotych.

Na końcu kursu odbył się egzamin teoretyczny i praktyczny, obejmujący całość przerobionego materiału. W ramach egzaminu praktycznego uczestnik miał za zadanie określić w sposób przybliżony próbę stopu złota a egzamin teoretyczny obejmował odpowiedzi na trzy losowo wybrane pytania z zestawu.

Wszyscy uczestnicy otrzymali tabelę aktualnych cech probierczych, tabele z historycznymi cechami probierczymi, książeczkę z wizerunkami cech probierczych krajów europejskich – unijnych oraz z wizerunkami cech konwencyjnych.

Kurs poprowadził Tomasz Kłoczewiak, Ekspert Wyrobów Jubilerskich Stowarzyszenia Rzeczoznawców […]

Autor |14 czerwca 2016 o 12:45|Zegarki i biżuteria|0 komentarzy