Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich, ul. Glogera 2, 02-051 Warszawa, tel.: 601 380 447, tel./fax: 22 822 02 60|info@srj.org.pl

Aktualności

Warsztaty SRJ

20180706_164124 — kopia

Mamy przyjemność poinformować Państwa, o zorganizowaniu dla członków naszego Stowarzyszenia bezpłatnych warsztatów , dotyczących szmaragdów .

Warsztaty odbędą się w dn.10 listopada ( sobota) w Warszawie, w siedzibie SRJ o godz.10,00, stąd liczba miejsc ograniczona do 12 osób.

Liczy się kolejność zgłoszeń drogą mailową na adres biura:  biuro@srj.org.pl

Temat warsztatów to:  „Trudne sprawy w obszarze szmaragdów”, które poprowadzi członek naszego Stowarzyszenia  p. Łukasz Bandur, przy współudziale p. Artura  Rzepeckiego -również członka SRJ.

Pan Artur Rzepecki mieszka w Afryce i na co dzień zajmuje się handlem kamieniami szlachetnymi.

W czasie warsztatów podzieli się z Państwem swoim bogatym doświadczeniem i  opowie o różnych niecodziennych sytuacjach,  z którymi się spotkał w czasie pracy.

Autor |6 lipca 2018, 17:17|Bez kategorii|0 komentarzy

Typy Diamentów

Diamenty mogą przybierać wszystkie barwy tęczy, od bezbarwnego do żółtego, pomarańczowego, czerwonego, fioletowego, zielonego, niebieskiego, purpurowego a nawet czarnego.  Te najszlachetniejsze kamienie  występują we wszystkich odcieniach, jednak większość diamentów jubilerskich to kamienie o barwie od niemalże bezbarwnych do jasno żółtych, brązowych lub szarych. Intensywne zabarwienie w diamentach występuje niezwykle rzadko, co przekłada się na ich cenę, gdyż te cuda natury warte są fortuny. Barwne cuda nazywamy BARWAMI FANTAZYJNYMI.

Ogromna ilość oszlifowanych diamentów należą do serii Cape. Szacuje się, że około 95% to diamenty bezbarwne, jasno żółte, zielonkawo-żółte i żółte. Niebieskie, różowe, czerwone, zielone i inne, występują bardzo rzadko.

1571172_orig

 

Pochodzenie barwy diamentu znajduje się w strukturze atomowej diamentu. Idealna siatka krystaliczna diamentu zbudowana jest z atomów węgla, które ułożone są w uporządkowaną, trójwymiarową strukturą. Każdy atom węgla jest otoczony innymi czterema atomami węgla, tworząc czworościan.  Diament, który zbudowany jest tylko i wyłącznie z węgla będzie zupełnie bezbarwny. W rzeczywistości, struktura diamentu zawiera mniejszą lub większą ilość atomowych zanieczyszczeń i odchyleń strukturalnych. Przyczyną tych wad strukturalnych jest zastąpienie atomu węgla przez obcy atom. Najczęstszym zanieczyszczeniem diamentu jest azot. W zależności od jego występowania w siatce krystalicznej diamentu, można go podzielić na dwie grupy:

Typ I

Do tego typu należy większość diamentów jubilerskich. W surowej postaci kryształy są zwykle dobrze ukształtowane, mają gładkie powierzchnie ścian i lekko zaokrąglone krawędzie, a zatem doskonale nadają się do obróbki. Stężenie azotu waha się w granicach od 25 do 1000 ppm, w skrajnych przypadkach może dochodzić do ok. 3000 ppm.

Ze względu na duże różnice stężeń oraz fakt, że w tym typie […]

Autor |29 czerwca 2018, 13:19|Bez kategorii|0 komentarzy

Szkolenia SRJ

srj-kursy

 

Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich od lat 80. minionego wieku organizuje szkolenia gemmologiczne. Odbyło się już blisko 200 kursów z zakresu diamentów, kamieni kolorowych, pereł, biżuterii oraz monet. W celu zaspokojenia potrzeb rynku branżowego Zarząd SRJ przygotowuje szkolenia z zakresu kamieni jubilerskich w oprawie i projektowania biżuterii 3D.

Zapisy przyjmowane są przez biuro Stowarzyszenia (tel.: 22 822 02 60, e-mail: kursy@srj.org.pl).

KALENDARZ SZKOLEŃ NA ROK 2018

1. Kurs „Techniki sprzedaży biżuterii diamentowej”

Termin: 7–9.09.2018 r., Warszawa

Wykładowca: Kinga Saczewska

 

2. Kurs „Znawca monet”

Termin: 14–16.09.2018 r., Warszawa

Wykładowca: Robert Buczak

 

3. Kurs „Podstawy oceny diamentów oszlifowanych”

Termin: 22–23 i 28–30.09.2018 r., Warszawa

Wykładowcy: Dariusz Jaworski, Jerzy Sobisiak

 

4. Kurs „Podstawy gemmologii”

Termin: 5–7 i 12–14.10.2018 r., Warszawa

Wykładowcy: Tomasz Kłoczewiak, Jerzy Sobisiak

 

5. Kurs „Znawca pereł”

Termin: 20–21 i 26–28.10.2018 r., Warszawa

Wykładowcy: Andrzej Jung, Iwona Renans-Jung

 

6. Kurs „Towaroznawca jubilerski”

Termin: 17–18 i 23–25.11.2018 r. Warszawa

Wykładowca: Tomasz Kłoczewiak

 

Szkolenie Podstawy gemmologii HRD Antwerp.

372_IMG_1828

 

 

Na przełomie lutego i marca 2018 r. odbyła się pierwsza, trzytygodniowa część sześciotygodniowego kursu gemmologicznego w Najwyższej Radzie Diamentów HRD w Antwerpii. Zajęcia dotyczyły podstawowego zakresu identyfikacji kamieni szlachetnych. W tej edycji udział wzięło czterech członków Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich. Kursanci zyskali teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat 10 najpopularniejszych rodzin kamieni szlachetnych oraz nauczyli się badać kamienie w celu ich identyfikacji, używając sprzętu gemmologicznego. Ostatnim etapem była identyfikacja dubletów, szkła i najpopularniejszych syntez. Kurs, który pozwolił uczestnikom zdobyć zaktualizowaną wiedzę z zakresu podstaw gemmologii, zakończył się dwudniowym egzaminem teoretycznym i praktycznym.

 

W szkoleniu wzięli udział:

Patrycja Cyganek

Agnieszka Szews

Olga Murawska

Dariusz Jaworski

Autor |15 stycznia 2018, 18:59|Zegarki i biżuteria|0 komentarzy

Tytuł Rzeczoznawca SRJ z zakresu jubilerstwa i gemmologii.

header

 

 

 

Członek zwyczajny Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich spełniający wymagania określone w regulaminie może w uznaniu wybitnych kwalifikacji i nieskazitelnej postawy zawodowej otrzymać tytuł „Rzeczoznawca SRJ z zakresu jubilerstwa i gemmologii”.

W bieżącym roku Zarząd SRJ nominował do powyższego tytułu sześć osób. Są to:

Patrycja Cyganek / Kraków / Ekspert diamentów

Sandra Laszkiewicz / Rzeszów / Ekspert diamentów

Wojciech Mikulski / Gdynia / Ekspert diamentów

Maciej Nowicki / Gniezno / Towaroznawca jubilerski

Wioleta Kinga Saczewska / Ełk / Ekspert diamentów

Agnieszka Szews / Gdańsk / Ekspert diamentów

 

Wszystkich nowych Rzeczoznawców SRJ witamy w gronie najlepszych ekspertów w Polsce. Życzymy, byście czerpali z tego osiągnięcia ogromną satysfakcję – za każdym razem, gdy o nim pomyślicie!

Autor |15 stycznia 2018, 18:57|Zegarki i biżuteria|0 komentarzy